Ινστιτούτο Ψηφιακού Πολιτισμού και Τεχνολογιών Επικοινωνίας και Εκπαίδευσης

Ψηφιακού Πολιτισμού και Τεχνολογιών Επικοινωνίας και Εκπαίδευσης

Καλώς ορίσατε στο

«Ινστιτούτο Ψηφιακού Πολιτισμού, Τεχνολογιών Επικοινωνίας και Εκπαίδευσης»

του Πανεπιστημιακού Ερευνητικού Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας ΠΑ.Κ.Ε.Κ. «ΙΑΣΩΝ»

Το Ινστιτούτο Ψηφιακού Πολιτισμού, Τεχνολογιών Επικοινωνίας και Εκπαίδευσης υπάγεται στο ΠΑ.Κ.Ε.Κ. «ΙΑΣΩΝ» ως ένα από τα Ινστιτούτα του και λειτουργεί σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό Οργάνωσης και Λειτουργίας του Ινστιτούτου και τον Κανονισμό που διέπει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Βόλος
  • Να προάγει την έρευνα σε διεπιστημονικά πεδία που συνδυάζουν σύγχρονες τεχνολογίες της πληροφορικής, με τα πεδία του πολιτισμού, των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών, του τουρισμού καθώς και το πεδίο της τεχνολογίας των επικοινωνιών και της τεχνολογίας της εκπαίδευσης.
  • Να εκπονεί μελέτες ή να παρέχει υπηρεσίες για λογαριασμό τρίτων.
  • Εφαρμογή των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών σε τομείς προστασίας, συντήρησης, ανάδειξης και αξιοποίησης της πολιτισμικής κληρονομιάς και της παράδοσης κ.λπ.
  • Εφαρμογή των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών στις ανθρωπιστικές και κοινωνικές επιστήμες, όπως Ιστορία, Αρχαιολογία, Κοινωνιολογία, κ.λπ.
  • Εφαρμογή των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών στον τουρισμό και σε δράσεις ανάδειξης του ιδιαίτερου πολιτιστικού, ιστορικού, αγροτικού και διατροφικού αποτυπώματος περιοχών και τοπικών κοινωνιών.
  • Δημιουργία καινοτόμων τεχνολογιών επικοινωνίας για εφαρμογές των παραπάνω πεδίων.
  • Εφαρμογή των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών στην εκπαίδευση, όπως στη μάθηση εξ αποστάσεως, στην παροχή εκπαίδευσης μέσω διαδραστικών εργαλείων, στη δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού κ.λπ.
  • Πρόεδρος: Αθανάσιος Κοράκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Πολυτεχνική Σχολή Π.Θ. (Email: korakis@uth.gr)
  • Μέλος: Χαράλαμπος Καραγιαννίδης, Καθηγητής του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών Π.Θ. (Email: karagian@uth.gr)
  • Μέλος: Ιωάννα Λαλιώτου, Αν. Καθηγήτρια Τμ. Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών Π.Θ. (Email: laliotou@uth.gr)