Ινστιτούτο Φαρμακευτικών και Αρωματικών Φυτών

Φαρμακευτικών και Αρωματικών Φυτών

Καλώς ορίσατε στο «Ινστιτούτο Φαρμακευτικών και Αρωματικών Φυτών»

Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας «ΙΑΣΩΝ»

Το Ινστιτούτο Φαρμακευτικών και Αρωματικών Φυτών, υπάγεται στο ΠΑ.Κ.Ε.Κ. «ΙΑΣΩΝ» ως ένα από τα Ινστιτούτα του και λειτουργεί σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό Οργάνωσης και Λειτουργίας του Ινστιτούτου και τον Κανονισμό που διέπει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Τρίκαλα
  • Να προάγει την έρευνα στις Γεωπονικές Επιστήμες, Φαρμακευτική Επιστήμη, Επιστήμες ζωής, Επιστήμες Τροφίμων και Διατροφής και Τεχνολογικές Επιστήμες γνωστικά πεδία
  • Να εκπονεί μελέτες ή να παρέχει υπηρεσίες για λογαριασμό τρίτων
  • Έρευνα στον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα των Α.Φ.Φ. και σε συνέργεια με άλλους ερευνητικούς φορείς του εσωτερικού και του εξωτερικού
  • Εκπαίδευση (υποστήριξη μεταπτυχιακών και διδακτορικών διατριβών, οργάνωση σεμιναρίων, επιστημονικών ημερίδων)
  • Σύνδεση με τον παραγωγικό τομέα και παροχή υπηρεσιών (ενημέρωση παραγωγών, σύνδεση με μεταποιητικές μονάδες κ.λ.π.)
  • Πρόεδρος: Ελένη Βογιατζή – Καμβούκου, Καθηγήτρια Τμ. Γεωπονίας – Αγροτεχνολογίας, Σχολή Γεωπονικών Επιστημών Π.Θ.(Email: wogiatzi@uth.gr)
  • Μέλος: Καλλιόπη Παπαδοπούλου, Καθηγήτρια Τμ. Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας, Σχολή Επιστημών Υγείας Π.Θ.(Email: kalpapad@bio.uth.gr)
  • Μέλος: Όλγα Γκορτζή, Καθηγήτρια Τμ. Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος, Σχολή Γεωπονικών Επιστημών Π.Θ.(Email: olgagortzi@uth.gr)