Ινστιτούτο Ασφάλειας Συστημάτων και Επιστήμης Δεδομένων

Ασφάλειας Συστημάτων και Επιστήμης Δεδομένων

Καλώς ορίσατε στο

«Ινστιτούτο Ασφάλειας Συστημάτων και Επιστήμης Δεδομένων»

του Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας «ΙΑΣΩΝ»

Το Ινστιτούτο Ασφάλειας Συστημάτων και Επιστήμης Δεδομένων, υπάγεται στο ΠΑ.Κ.Ε.Κ. «ΙΑΣΩΝ» ως ένα από τα Ινστιτούτα του και λειτουργεί σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό Οργάνωσης και Λειτουργίας του Ινστιτούτου και τον Κανονισμό που διέπει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Λαμία
  • Να προάγει την έρευνα στις θετικές επιστήμες, στις επιστήμες πληροφορικής και στις επιστήμες μηχανικού
  • Να εκπονεί μελέτες ή να παρέχει υπηρεσίες για λογαριασμό τρίτων

Οι τομείς δράσης του Ινστιτούτου αφορούν κυρίως κάθε είδους σύστημα και την απόκτηση και διαχείριση κάθε είδους δεδομένων.

Ενδεικτικά αναφέρονται:

• ασφάλεια κάθε είδους συστημάτων (κυβερνοασφάλεια, υπολογιστικά, τηλεπικοινωνιακά, ενεργειακά, βιολογικά, ιατρικά, αυτόνομα, ρομποτικά, βιοασφάλεια),
  • πιστοποιήσεις συστημάτων (υλικού, λογισμικού, αυτόνομων συστημάτων, τραπεζικών κ.α.),
  • ασφάλεια κρίσιμων υποδομών (σταθμοί παραγωγής ενέργειας, φράγματα, πανεπιστήμια, αεροδρόμια, κ.τ.ο.),
  • ιδιωτικότητα,
  • digital humanities,
  • εφαρμογές επιστήμης δεδομένων,
  • επεξεργασία δεδομένων μεγάλου όγκου,
  • βιολογικά δεδομένα (γενετικά και δεδομένα γονιδιωματικής),
  • μηχανική μάθηση,
  • νευρομορφικά συστήματα,
  • κατανεμημένα συστήματα,
  • blockchain,
  • Internet of Things,
  • τηλεπικοινωνιακές εφαρμογές (ασφάλεια, κρυπτογραφία, πολυκαναλική μετάδοση),
  • εφαρμογές προσομοίωσης κάθε τύπου,
  • εργαλεία CAD για οποιαδήποτε εφαρμογή,
  • μοντελοποίηση διαδικασιών και ηλεκτρονικών, μηχανικών και βιολογικών συστημάτων.
  • Πρόεδρος: Γεώργιος Σταμούλης, Καθηγητής Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Πολυτεχνική Σχολή  Π.Θ. (Email: georges@uth.gr)
  • Μέλος: Παντελεήμων Μπάγκος, Καθηγητής Τμ. Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, Σχολή Θετικών Επιστημών Π.Θ. (Email: pbagos@uth.gr)
  • Μέλος: Αθανάσιος Κακαρούντας, Αν. Καθηγητής Τμ. Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, Σχολή Θετικών Επιστημών Π.Θ. (Email: kakarountas@uth.gr)