Ινστιτούτο Διδακτικής και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών

Διδακτικής και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών

Καλώς ορίσατε στο «Ινστιτούτο Διδακτικής και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών»

Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας «ΙΑΣΩΝ»

Το Ινστιτούτο Διδακτικής και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών, υπάγεται στο ΠΑ.Κ.Ε.Κ. «ΙΑΣΩΝ» ως ένα από τα Ινστιτούτα του και λειτουργεί σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό Οργάνωσης και Λειτουργίας του Ινστιτούτου και τον Κανονισμό που διέπει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Βόλος
  • Να προάγει την έρευνα στις Επιστήμες της Εκπαίδευσης και ιδιαίτερα στους τομείς της Παιδαγωγικής, της Διδακτικής, της Αρχικής Εκπαίδευσης και της Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών.
  • Να εκπονεί μελέτες ή να παρέχει υπηρεσίες για λογαριασμό τρίτων.
  • Διεξαγωγή βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας και την αξιοποίηση των ερευνητικών αποτελεσμάτων στους επιστημονικούς κλάδους και τα γνωστικά πεδία που υπηρετεί.
  • Παροχή υπηρεσιών επιμόρφωσης και υποστήριξης της διδασκαλίας στο εκπαιδευτικό προσωπικό όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης (από την προσχολική έως και την τριτοβάθμια/ανώτατη εκπαίδευση), με ιδιαίτερη έμφαση στην υποστήριξη εισαγωγής καινοτόμων προσεγγίσεων στην εκπαιδευτική διαδικασία.
  • Ίδρυση και λειτουργία Γραφείου Υποστήριξης της Πανεπιστημιακής διδασκαλίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
  • Ανάπτυξη εφαρμογών και καινοτόμου εκπαιδευτικού και επιμορφωτικού υλικού για τη βελτίωση της αρχικής εκπαίδευσης, της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας και της επαγγελματικής ανάπτυξης και επιμόρφωσης του εκπαιδευτικού προσωπικού όλων των βαθμίδων.
  •  Διοργάνωση, και σε συνεργασία και σύμπραξη με συναφείς φορείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό, και ιδιαίτερα με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και τις υπηρεσίες που ανήκουν στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδος, πάσης φύσεως δράσεων ανάπτυξης και διάχυσης καλών πρακτικών, δικτύωσης, προγραμμάτων δράσης, στα επιστημονικά πεδία δραστηριοποίησής του.
  • Υλοποίηση επιστημονικών εκδόσεων που περιλαμβάνουν σειρές βιβλίων και κείμενων εργασίας, καθώς και επιστημονικό περιοδικό.
  • Πρόεδρος: Καφένια Μπότσογλου, Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμ. Ειδικής Αγωγής, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών Π.Θ.(Email: kmpotso@uth.gr)
  • Μέλος: Ελένη Ανδρέου, Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμ. Δημοτικής Εκπαίδευσης, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών Π.Θ.(Email: elandr@uth.gr)
  • Μέλος: Φίλιππος Βλάχος, Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμ. Ειδικής Αγωγής, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών Π.Θ.(Email: fvlachos@uth.gr)