Ινστιτούτο Ευφυών Συστημάτων Παραγωγής & Ευφυών Πόλεων

Ευφυών Συστημάτων Παραγωγής & Ευφυών Πόλεων

Καλώς ορίσατε στο

«Ινστιτούτο Ευφυών Συστημάτων Παραγωγής και Ευφυών Πόλεων»

του Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας «ΙΑΣΩΝ».

Το Ινστιτούτο Ευφυών Συστημάτων Παραγωγής και Ευφυών Πόλεων, υπάγεται στο ΠΑ.Κ.Ε.Κ. «ΙΑΣΩΝ» ως ένα από τα Ινστιτούτα του και λειτουργεί σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό Οργάνωσης και Λειτουργίας του Ινστιτούτου και τον Κανονισμό που διέπει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Βόλος
  • Να προάγει την έρευνα και ανάπτυξη στο πλαίσιο των επιστημών και γνωστικών πεδίων των ευφυών συστημάτων παραγωγής, της 4ης Βιομηχανικής Επανάστασης και των έξυπνων πόλεων.
  • Να εκπονεί μελέτες ή να παρέχει υπηρεσίες για λογαριασμό τρίτων

Οι τομείς δράσης του Ινστιτούτου αφορούν κυρίως:

• Την προαγωγή της έρευνας, τον εντοπισμό προβλημάτων & την παραγωγή επιστημονικών λύσεων σε συνεργασία με τη βιομηχανία και τους δημοσίους φορείς της Περιφέρειας Θεσσαλίας, αλλά και γενικότερα της Ελληνικής Επικράτειας, στους ακόλουθους θεματικούς άξονες:
  •  Ευφυή συστήματα παραγωγής: σύγχρονα παραγωγικά συστήματα, ψηφιακός μετασχηματισμός των συστημάτων παραγωγής, αλλά και γενικότερα ανασχεδιασμός των συστημάτων παραγωγής με τη χρήση και ενσωμάτωση των τεχνολογιών αιχμής.
  • 4η βιομηχανική επανάσταση (ή βιομηχανία 4.0): κυβερνο-φυσικά συστήματα, Διαδίκτυο των πραγμάτων, ομιχλώδης και γνωστική υπολογιστική και ο ρόλος τους στη βιομηχανία («έξυπνα» εργοστάσια).
  • Έξυπνες/Ευφυείς πόλεις: ο ψηφιακός μετασχηματισμός των πόλεων, η παραγωγή αστικής καινοτομίας και γενικότερα η συμβολή στη βιωσιμότητα, την ανθεκτικότητα και την ανάπτυξη της ενσωμάτωσης των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών στις πόλεις και τα αστικά συστήματα.
  • Πρόεδρος: Λεωνίδας Ανθόπουλος Καθηγητής Τμ. Διοίκησης Επιχειρήσεων, Σχολή Οικονομικών & Διοικητικών Επιστημών Π. Θ.(Email: lanthopo@uth.gr)
  • Μέλος: Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου, Καθηγητής Τμ. Μηχανολόγων Μηχανικών, Πολυτεχνική Σχολή Π.Θ.(Email: costasp@uth.gr)
  • Μέλος: Γεώργιος Λυμπερόπουλος, Καθηγητής Τμ. Μηχανολόγων Μηχανικών, Πολυτεχνική Σχολή Π.Θ.(Email: glib@uth.gr)